Начало Сфера Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната
7507
Икономика

Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната

Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната, заяви в интервю изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) Политими Паунова.Асоциацията вече води разговори с държавата и фирмите от отбранителната индустрия за възможностите за доставка на метали за военната продукция от българските производители.

Автор: БТА / Редактор: | 03 Ноември 2025, 07:00 ч.
Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната
Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната
Снимка © личен

Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната, заяви в интервю изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) Политими Паунова. Асоциацията вече води разговори с държавата и фирмите от отбранителната индустрия за възможностите за доставка на метали за военната продукция от българските производители. Такава схема трябва да бъде заложена в новия проект на ВМЗ – Сопот и в производството на  новите снаряди да се използват български метали, допълни Паунова. Тя напомни, че браншът има технологична възможност и опит в производството на продукция за отбранителната промишленост. При гарантиран пазар няма проблем фирмите да усвоят и нови продукти, отговарящи на стандартите на НАТО. 

Общинският съвет в Никопол гласува промени в Програмата за управление и разпо

Почти всички български административни структури бележат спад в своя админист

Музейните обекти „Кръстата казарма“ и „Конак“ към Рег

Обща отговорност е да помогнем на младите хора да се чувстват по-добре със се

Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на

В навечерието на Деня на металурга - 5 ноември, браншът продължава да отчита стари проблеми, които се задълбочават и през годините досега не са решени. Един от тях е нерегламентираният внос на метална продукция от трети страни и затова от бранша се надяват от началото на следващата година да има нова търговска мярка за защита на пазара на стомана. Браншът е експортно ориентиран и търговската политика на ЕК пряко му се отразява, коментира Паунова. 

Създаденият през последните 10 години излишен капацитет, вече не само в Китай, причини истинска глобална криза. Нелоялните търговски практики и нарастващия протекционизъм допълнително изкривяват пазара на стомана и провокират масов внос в ЕС от Азия, Северна Африка и Близкия изток. Сега тази криза се задълбочава, посочи експертът. 

След наложеното от президента на САЩ Доналд Тръмп 50-процентно мито върху стоманата е наложително е ЕС да сключи търговското споразумение със САЩ за запазване на 3,8 милиона тона безмитен износ на стомана от ЕС за САЩ и да бъде спряно отклоняването на стоманата от трети страни към ЕС, коментират от Еврофер. 

Представеният преди месец Европейски план за действие за стоманата и металите бележи промяна в политиката на ЕС, включително търговията.  Най-важната инициатива в този план е приемането на нова "високоефективна търговска мярка", която да спре десетгодишния срив. В началото на октомври 2025 г. Европейската комисия представи такова предложение, което ще замени сегашната защитна мярка, действаща до юни 2026 година. На този етап са включени важни предложения на европейските производители, което е положителен знак за очакваната промяна, смята изпълнителният директор на БАМИ. 

Регламентът запазва вноса на стомана в ЕС, но не се допуска той да бъде "наводнен". Ще има квоти по страни и след тяхното запълване вносът ще бъде обложен с 50 процента мито. Количествата по тези квоти ще отговарят на пазарните условия преди 2013 г., когато са внесени над 18 милиона тона безмитна стомана, предимно от Китай - количество, еквивалентно на сумарното производство на стомана от Франция, Белгия и Люксембург. 

В днешния ден ни обединява любовта към театъра, каза артистичният директор на

Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици

Нощните пеперуди, които през последните дни се наблюдават в голям брой около

Сега най-важно е тази нова мярка да влезе в сила от 1 януари 2026 година. Това решение трябва да се вземе от Европейския парламент и Съвета на ЕС. Надяваме се българското правителство да подкрепи предложението, защото всеки ден е загубен, каза Паунова. 

Размерът на щетите

Докато светът създава нови мощности за производство на стомана, ЕС намалява капацитета си - около 25 милиона тона между 2018 и 2023 г. и допълнителни 9 милиона тона през 2024 г. и отчита загуба на 25 на сто от пряката работна сила (100 000 работни места), коментира Политими Паунова. Според нея като гранична страна България е силно потърпевша и вносът расте, а националното производство намалява. Въпреки че нямам точни разчети за размера на щетите за бранша през този критичен период, ако се отчетат спрените мощности и намаленото производство, става дума за милиарди евро, посочи изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия.

Вносът, реализиран в България само по един от кодовете за първото полугодие на 2025 г., представлява приблизително 30 процента от общото годишно потребление на арматура на пръти, като същият е осъществен без прилагане на защитните мерки, каза Паунова. Тя посочи, че въпреки ниските митнически ставки, те често се заобикалят, какъвто е случаят с вноса на арматурно желязо, който влиза в страната ни под друг тарифен код, за да се избегне плащането на мито след изчерпване на квотите. 

Годишният внос на арматурно желязо от трети страни може да се покрие от продукцията на нашите заводи, което означава, че те биха могли да удвоят производството си, коментира експертът и отбеляза, че исканията на бизнеса са той да бъде не повече  от 20 - 25 процента от пазарното търсене.   

От Асоциацията посочват, че вносът в ЕС се ускорява преди новите правила да влязат в сила и по този начин умишлено се възпрепятства бъдещото въздействие на новия инструмент. Само до 10 октомври 2025 г. на текущото четвърто тримесечие по много категории от действащите квоти количествата вече са изчерпани и дори силно превишени. Така например вносът на продукти от Индия нараства до 677 процента от квотата, стоманата с органично покритие от Виетнам - с 423 процента, студено валцувана плоска стомана от Турция - със 188 процента, а от Китай - със 173 процента. В сравнение с предходното (трето) тримесечие общото използване на квотите се е увеличило с 371 000 тона. 

В допълнение  секторът настоява амбициозно да се подходи по реализиране и на другите стълбове от Плана за металите - намаляване на цените на енергията, създаване на водещи пазари за европейски зелени продукти, ефективност на Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите - МКВЕГ (CBAM), и ограничаване износа на скрап. 

Новата схема, на която се разчита да бъде спрян вносът и на други продукти, е въвеждането на данък на границата (СВАМ). Основа за неговото определяне са разходите за изпълнение на политиките по климата, обясни Паунова и допълни, че се разчита той да замести както защитните мерки, така и схемата за търговия с емисии и предоставянето на безплатните квоти. Но бизнесът не приема това и настоява до доказване на неговата ефективност безплатните квоти да се запазят. Както българските, така и европейските производители от пилотните сектори не са убедени в ефективността на механизма, особено в началните периоди, заради съществуващите възможности за заобикаляне, липсващото решение за износа, тежките административни процедури, липсата на капацитет за прилагане. За България проблемите са много сериозни, защото има решение този процес да се администрира от Изпълнителната агенция по околна среда, която не разполага с необходимите кадри и по принцип е претоварена, изтъкна експертът. 

Какво показват данните за България

Българският пазар е особено чувствителен към вноса на арматурно желязо - основен продукт на нашите стоманопроизводители, както и на плоски продукти и стоманени топки. Внесените количествата са значителни и нееднократно сме се обръщали за съдействие към отговорните държавни структури за ограничаване и спиране на нарушенията, но досега няма решение, каза изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия. 

През 2024 г. вносът на арматурно желязо от Турция заема дял от 63 процента от общия внос, а от Египет - 33 процента. Двете страни поради по-ниските цени имат монополно положение на вътрешния пазар, изтъкна Паунова.

По думите й увеличаването на вноса води до намаляване на вътрешната реализация на българската продукция, респективно до спад в производството. През най-активните за строителството периоди - второ и трето тримесечие на годината, българските предприятия отчитат до 10 процента спад в производството на дълги продукти (арматурни пръти), респективно произведената продукция е съответно 90 на сто и 93 на сто за трето и за второ тримесечие на 2025 г. спрямо обемите за същите периоди на 2024 година. Тази тенденция не се променя, като за цялата 2024 г. също се отчита спад в произведеното арматурно желязо, което  намалява до 95 процента спрямо 2023 година. И така години назад, коментира изпълнителният директор на БАМИ.  

Дори инженери внасяме от трети страни

Продължава и кадровият проблем в металургията и той се решава или с подготовката им от самите фирми, или с внос на работници и дори инженери от Пакистан, Казахстан, Узбекистан. Общият брой на работещите в сектора е между 13 000 и 14 000 души, пряко заети в металургията, а косвено свързаните достигат до 50 - 70 000. Заплата в сектора отдавна е над средните равнища за страната, предлагат се и допълнителни материални придобивки, но кадри няма, посочи Паунова. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново, където към 18:30 часа се удариха два камиона, се регулира от полицията, каза дежурният в Областно пътно у ...
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие средстват ...
Областният управител върна за ново обсъждане решение на Общинския съвет в Ловеч
Областният управител на Ловеч Пламен Христов върна за ново обсъждане решение на Общинския съвет в Ловеч. Това съобщи Севдалина Величкова от областната администрация. С решението са ...
Диалогът и сътрудничеството водят до реални резултати, смятат депутатите от „Прогресивна България“ от Разград и областният управител
Диалогът и сътрудничеството между институциите водят до реални резултати. Около това мнение се обединиха след работна среща народните представители от „Прогресивна България&l ...
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения. Това каза министърът на здравеопазването Катя Ивкова по време на работна среща с представител ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Председателят на парламента Михаела Доцова ще открие 13-ата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
Председателят на Народното събрание и президент на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПА на ПСЮИЕ) Михаела Доцова ще открие 13-ата пленарна ...
Новият състав на Централната избирателна комисия стъпва в длъжност
Новият състав на Централна избирателна комисия (ЦИК) стъпва в длъжност от днес. Това се посочва в указа, подписан от президента Илияна Йотова, с който назначава членовете на ЦИК, п ...
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Челен удар между два леки автомобила затвори временно пътя между Свищов и свищовското село Вардим, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Произше ...
Тикер в 05:54 ч.
Председателят на Народното събрание и президент на Парламентарната асамблея на П ...
Начало Сфера
7507
Икономика

Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната

Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната, заяви в интервю изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) Политими Паунова.Асоциацията вече води разговори с държавата и фирмите от отбранителната индустрия за възможностите за доставка на метали за военната продукция от българските производители.

| 03 Ноември 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната
Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната
Снимка © личен

Българската металургия има потенциал и желание да се включи в проектите на отбранителната индустрия на страната, заяви в интервю изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) Политими Паунова. Асоциацията вече води разговори с държавата и фирмите от отбранителната индустрия за възможностите за доставка на метали за военната продукция от българските производители. Такава схема трябва да бъде заложена в новия проект на ВМЗ – Сопот и в производството на  новите снаряди да се използват български метали, допълни Паунова. Тя напомни, че браншът има технологична възможност и опит в производството на продукция за отбранителната промишленост. При гарантиран пазар няма проблем фирмите да усвоят и нови продукти, отговарящи на стандартите на НАТО. 

В навечерието на Деня на металурга - 5 ноември, браншът продължава да отчита стари проблеми, които се задълбочават и през годините досега не са решени. Един от тях е нерегламентираният внос на метална продукция от трети страни и затова от бранша се надяват от началото на следващата година да има нова търговска мярка за защита на пазара на стомана. Браншът е експортно ориентиран и търговската политика на ЕК пряко му се отразява, коментира Паунова. 

Създаденият през последните 10 години излишен капацитет, вече не само в Китай, причини истинска глобална криза. Нелоялните търговски практики и нарастващия протекционизъм допълнително изкривяват пазара на стомана и провокират масов внос в ЕС от Азия, Северна Африка и Близкия изток. Сега тази криза се задълбочава, посочи експертът. 

След наложеното от президента на САЩ Доналд Тръмп 50-процентно мито върху стоманата е наложително е ЕС да сключи търговското споразумение със САЩ за запазване на 3,8 милиона тона безмитен износ на стомана от ЕС за САЩ и да бъде спряно отклоняването на стоманата от трети страни към ЕС, коментират от Еврофер. 

Представеният преди месец Европейски план за действие за стоманата и металите бележи промяна в политиката на ЕС, включително търговията.  Най-важната инициатива в този план е приемането на нова "високоефективна търговска мярка", която да спре десетгодишния срив. В началото на октомври 2025 г. Европейската комисия представи такова предложение, което ще замени сегашната защитна мярка, действаща до юни 2026 година. На този етап са включени важни предложения на европейските производители, което е положителен знак за очакваната промяна, смята изпълнителният директор на БАМИ. 

Регламентът запазва вноса на стомана в ЕС, но не се допуска той да бъде "наводнен". Ще има квоти по страни и след тяхното запълване вносът ще бъде обложен с 50 процента мито. Количествата по тези квоти ще отговарят на пазарните условия преди 2013 г., когато са внесени над 18 милиона тона безмитна стомана, предимно от Китай - количество, еквивалентно на сумарното производство на стомана от Франция, Белгия и Люксембург. 

Сега най-важно е тази нова мярка да влезе в сила от 1 януари 2026 година. Това решение трябва да се вземе от Европейския парламент и Съвета на ЕС. Надяваме се българското правителство да подкрепи предложението, защото всеки ден е загубен, каза Паунова. 

Размерът на щетите

Докато светът създава нови мощности за производство на стомана, ЕС намалява капацитета си - около 25 милиона тона между 2018 и 2023 г. и допълнителни 9 милиона тона през 2024 г. и отчита загуба на 25 на сто от пряката работна сила (100 000 работни места), коментира Политими Паунова. Според нея като гранична страна България е силно потърпевша и вносът расте, а националното производство намалява. Въпреки че нямам точни разчети за размера на щетите за бранша през този критичен период, ако се отчетат спрените мощности и намаленото производство, става дума за милиарди евро, посочи изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия.

Вносът, реализиран в България само по един от кодовете за първото полугодие на 2025 г., представлява приблизително 30 процента от общото годишно потребление на арматура на пръти, като същият е осъществен без прилагане на защитните мерки, каза Паунова. Тя посочи, че въпреки ниските митнически ставки, те често се заобикалят, какъвто е случаят с вноса на арматурно желязо, който влиза в страната ни под друг тарифен код, за да се избегне плащането на мито след изчерпване на квотите. 

Годишният внос на арматурно желязо от трети страни може да се покрие от продукцията на нашите заводи, което означава, че те биха могли да удвоят производството си, коментира експертът и отбеляза, че исканията на бизнеса са той да бъде не повече  от 20 - 25 процента от пазарното търсене.   

От Асоциацията посочват, че вносът в ЕС се ускорява преди новите правила да влязат в сила и по този начин умишлено се възпрепятства бъдещото въздействие на новия инструмент. Само до 10 октомври 2025 г. на текущото четвърто тримесечие по много категории от действащите квоти количествата вече са изчерпани и дори силно превишени. Така например вносът на продукти от Индия нараства до 677 процента от квотата, стоманата с органично покритие от Виетнам - с 423 процента, студено валцувана плоска стомана от Турция - със 188 процента, а от Китай - със 173 процента. В сравнение с предходното (трето) тримесечие общото използване на квотите се е увеличило с 371 000 тона. 

В допълнение  секторът настоява амбициозно да се подходи по реализиране и на другите стълбове от Плана за металите - намаляване на цените на енергията, създаване на водещи пазари за европейски зелени продукти, ефективност на Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите - МКВЕГ (CBAM), и ограничаване износа на скрап. 

Новата схема, на която се разчита да бъде спрян вносът и на други продукти, е въвеждането на данък на границата (СВАМ). Основа за неговото определяне са разходите за изпълнение на политиките по климата, обясни Паунова и допълни, че се разчита той да замести както защитните мерки, така и схемата за търговия с емисии и предоставянето на безплатните квоти. Но бизнесът не приема това и настоява до доказване на неговата ефективност безплатните квоти да се запазят. Както българските, така и европейските производители от пилотните сектори не са убедени в ефективността на механизма, особено в началните периоди, заради съществуващите възможности за заобикаляне, липсващото решение за износа, тежките административни процедури, липсата на капацитет за прилагане. За България проблемите са много сериозни, защото има решение този процес да се администрира от Изпълнителната агенция по околна среда, която не разполага с необходимите кадри и по принцип е претоварена, изтъкна експертът. 

Какво показват данните за България

Българският пазар е особено чувствителен към вноса на арматурно желязо - основен продукт на нашите стоманопроизводители, както и на плоски продукти и стоманени топки. Внесените количествата са значителни и нееднократно сме се обръщали за съдействие към отговорните държавни структури за ограничаване и спиране на нарушенията, но досега няма решение, каза изпълнителният директор на Българската асоциация на металургичната индустрия. 

През 2024 г. вносът на арматурно желязо от Турция заема дял от 63 процента от общия внос, а от Египет - 33 процента. Двете страни поради по-ниските цени имат монополно положение на вътрешния пазар, изтъкна Паунова.

По думите й увеличаването на вноса води до намаляване на вътрешната реализация на българската продукция, респективно до спад в производството. През най-активните за строителството периоди - второ и трето тримесечие на годината, българските предприятия отчитат до 10 процента спад в производството на дълги продукти (арматурни пръти), респективно произведената продукция е съответно 90 на сто и 93 на сто за трето и за второ тримесечие на 2025 г. спрямо обемите за същите периоди на 2024 година. Тази тенденция не се променя, като за цялата 2024 г. също се отчита спад в произведеното арматурно желязо, което  намалява до 95 процента спрямо 2023 година. И така години назад, коментира изпълнителният директор на БАМИ.  

Дори инженери внасяме от трети страни

Продължава и кадровият проблем в металургията и той се решава или с подготовката им от самите фирми, или с внос на работници и дори инженери от Пакистан, Казахстан, Узбекистан. Общият брой на работещите в сектора е между 13 000 и 14 000 души, пряко заети в металургията, а косвено свързаните достигат до 50 - 70 000. Заплата в сектора отдавна е над средните равнища за страната, предлагат се и допълнителни материални придобивки, но кадри няма, посочи Паунова. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
Областният управител върна за ново обсъждане решение на Общинския съвет в Ловеч
Диалогът и сътрудничеството водят до реални резултати, смятат депутатите от „Прогресивна България“ от Разград и областният управител
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Председателят на парламента Михаела Доцова ще открие 13-ата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
Местен фокус
Новият състав на Централната избирателна комисия стъпва в длъжност
Сфера
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Местен фокус
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Местен фокус
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
На преден план
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Контекст
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
На преден план
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
В детайли
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Основна линия
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.